תודעה וארכיטיפים – מי אני???

המלה שנמצאת בשימוש יום-יומי ונאמרת עשרות ומאות פעמים ביום היא המלה : ‘אני’. אני רוצה, אני הולך, אני מבקש, אני אוכל..אני..אני.. מלה כל כך טריווייאלית ופשוטה שמהווה שדה עצום למחקר. מהו אותו ‘אני’ ? מהי בעצם ‘תודעה’ שמייצרת את אותו מושג של ‘אני’..??

שאלה זו הטרידה הוגים מרחבי העולם לאורך כל הדורות. פילוסופים יוונים, מקובלים, בודהיסטים ואחרים חיפשו לכך תשובות. בשתי המאות האחרונות עם פריצת המדע המודרני נעשה ניסיון אמפירי להגדיר את מושג העצמיות והתודעה. חקר נפש האדם – הפסיכולוגיה – קיבל מעמד עצמאי, מחקרי וטיפולי. כיום גם חקר מדעי המוח והקוגניציה תופס תאוצה לצד התעניינות מיוחדת בעולם הבודהיזם והתמקדותו בחקר ‘העצמי’. כל אלה הופכים את הסוגיה הזו למרתקת במיוחד.

האני הקולקטיבי

אחד הפסיכולוגים וחוקרי התודעה הידועים הוא קרל גוסטב יונג. יונג העמיד במוקד שיטתו את ‘האני הפרטי’ כחלק מ’אני קיבוצי-אוניברסלי’. כשם שישנו מושג של תת-מודע, תחום מעמקים לא רציונלי, אצל האדם היחיד (וכפי שפרויד הרבה לחקור) כך בעצם יש תת מודע קולקטיבי לאנושות כולה שמעצב את חייו של כל אדם וכל תרבות. יונג מדבר על ארכיטיפים, דפוסי חשיבה וסמלים אוניברסליים שמהווים את תת-המודע הקולקטיבי של האנושות. אלה מופיעים אצל כל אדם יחיד ומשפיעים על תפיסת עולמו ותחושותיו. האנושות כולה מוכרחה לחשוב דרך ובאמצעות סמלים אלו כגון: אמא, אבא, אלוהים, ילד, אור, צל ועוד.

הוויה אחת ופניה מרובים

כל הדתות הממוסדות, כל התרבויות, כל המסורות וכל המחשבות כולל החשיבה המודרנית החילונית – כולן מלבישות למעשה על גבי הארכיטיפים הבסיסיים הללו את השיטות והטקסים שכל אחת פיתחה בדרכה. אפשר לומר שכל שיטה מתחילה בראשיתה מנקודה טהורה של מפגש עם המשמעות המזוקקת. אחר כך באים החוקים, השליטה וההתארגנות, בהתאם לארכיטיפים השונים, כדי לנהל סדר מסוים סביב המשמעות. הטוב שבכך הוא מתן האפשרות לאדם כיצור חברתי לגלות את הרוח, להיטען במשמעות וליצור חיים של תוכן. הרע שבכך הוא שלרוב סדר זה מביא עימו התנוונות והתרחקות מהמפגש הטהור הראשוני. זהו גם המקור למלחמות הרבות של דתות ואידאולוגיות פוליטיות ששכחו את המקור הפנימי הראשוני והתמקדו בקידוש הממסד. במהלך ההיסטוריה כל אידאולוגיה, דתית וגם חילונית, ניסתה ‘להשתלט’ על הארכיטיפ או על הרעיון הרוחני הפנימי ולעשות בו שימוש ממוסד ששולט במאמיניו. חשוב אם כן לגשת אל כל דת או מסורת רוחנית מתוך פרספקטיבה פנימית שמתמקדת בארכיטיפ, בסמל ובמשמעות כשלעצמן ואיך הן משתקפות דרך ההתארגנות של כל דת ומסורת. באופן זה תמיד נמצא משהו רלוונטי וראוי עבורנו שגם מחבר בין כל המסורות.

בפעילויות ובטיולים כאן תוכלו למצוא כיוונים מגוונים ומרתקים על בסיס הארכיטיפים. למשל, ארכיטיפ האמא מאפשר לנו להבין ולהתחבר יותר לדמותה של מריה כאמא של משיח או לאלה הגדולה בתרבויות הפגאניות ולשכינה בתורת הקבלה. ארכיטיפ האור והחושך בתפיסתם של כתות ים המלח או ארכיטיפ המוות והלידה מחדש בנצרות ובתרבות קדומה. בכל אלה נפגוש עולמות שונים לגמרי שקו פנימי מחבר ביניהן ומהווה חוט מקשר אנושי אוניברסלי. את החוטים הנסתרים האלה אני מזמין אותך לחוות ולגלות בהנאה רבה..

לחצו כאן למאמר שיזכיר לך כמה אנחנו עדיין פרימיטיביים

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה