פני הארץ הם פניך – הקשר שבין האדם לנופי ישראל

זוכרים את תוכנית הטלוויזיה “פני הארץ” משנות ה-80? אני הייתי אז ילד קטן וצלילי השיר שכתב אהוד מנור וביצע חנן יובל עוד מתנגנים בזיכרוני. זו הייתה תוכנית שעסקה במקומות שונים בארץ ומה שהיום תפס את תשומת ליבי זה דווקא המונח היפה והקולע: “פני הארץ”.

“הן פני הארץ הם פניך 

פני אחיך ושכניך, 

פני בנותיך ובניך, 

פני הארץ הם פניך.

מראש הרים, מסוף מדבר 

את כל פלאיה אבקש זו אהבה בלי תנאי 

ואיש עדיין לא פתר 

חידת פניה ופניך ופני”

אהוד מנור

פני הארץ ופנינו

יום אחד כשהעברתי את ידי על הפנים שלי גיליתי שפני השטח של הפרצוף ממש דומים לפני השטח של ישראל. המצח המישורי הזכיר לי את מישור החוף, האף הבולט את ההרים והגבעות והפה הפעור את הבקעה העמוקה. וכך התברר לי בצורה מאוד מוחשית שאכן פני הארץ הם פניך, ויש הקבלות פיזיות לארץ וכנראה גם הקבלות מהותיות פנימיות בין הגופנפש שלנו לבין הגופשנפש של הארץ.

ממש כמו שלנו יש פנים פיזיות (אף,מצח,פה וכו) ופנים רוחניות (אופי, תכונות וכו’) גם לארץ יש פנים גופניות (סלע,קרקע,מים וכו’) ותכונות ואיכויות שונות שמתקיימות במקומות מגוונים. החכמה היא לראות את המפגש וההשפעות שנוצרות בינינו לבין הטבע.

בהקשר הזה יש משפט יפה שכתב שאול טשרניחובסקי: “האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו”. יש קשר עמוק בין האדם לבין הנוף שבו גדל וחי. המשפט מצביע באופן ספציפי על ההשפעה של הטבע והנוף על עיצוב אישיותו של האדם, אך ברמה כללית יותר ניתן לומר שכל מה שנמצא סביבנו (הטבע, הנוף והחברה) יכול ללמד אותנו על עצמנו ועל מה שבתוכנו.

לכן מאוד כדאי להיות בתשומת לב גם ובמיוחד כשיוצאים לטיול. טיולים הם ההזדמנות שבה אנו יוצאים החוצה ופוגשים נופים חדשים, קהילות ואנשים ואפשר ללמוד מהם הרבה על עצמנו, על מה שקורה אצלנו בפנים. טיול בגליל , למשל, הוא שונה מטיול במדבר ושניהם שונים מטיול במישור החוף. בכל אחד מהם הטבע שונה וגם יש סיפורים היסטוריים אחרים – ולכן בכל אחד מהם ניתן ללמוד על משהו אחר שנמצא בתוכנו.

הפנים של ארץ ישראל: מישור, הר ובקעה

בתחילת המאמר שיתפתי אתכם בהקבלה שבין צורת הפנים שלנו לבין פני הארץ. אם ניקח את פני השטח של ארץ ישראל נגלה שמייחדים אותה צורות, נופים ואקלימים מאוד שונים בשטח מדינה יחסית קטן, מה שמייחד אותה על פני מדינות אחרות רבות. וצורות אלו נמצאות גם אצלנו.

במערב הארץ נמצא את הים ומישור החוף. זהו האזור השטוח והמישורי של הארץ. אזור שקרוב לים ולכן האקלים בו נוח וממוזג, אקלים ים תיכוני. –

מה מסמל המישור ואיפה נמצא אותו אצלנו בגוף ובנפש?

בלב הארץ נמצא את ההרים: הרי יהודה ושומרון, ובצפון: הרי הגליל התחתון והעליון. שדרת ההר של ארץ ישראל היא המקום הגבוה העולה למעלה. בהרים המסלע והקרקע שונים, כמות המשקעים עולה ותנאי החיים שונים לגמרי מאלה של תושבי המישור.

מה מסמל ההר והגובה? ואיפה נמצא את ההר בתוכנו בגוף ובנפש?

במזרח מדינת ישראל נגיע לבקע המפורסם: בקעת הירדן והערבה שנוצרו בתוך השבר הסורי אפריקאי. בבקעה מזג האוויר הרבה יותר חם ויבש. מדובר במקום מאוד נמוך (שבתוכו המקום הנמוך בעולם, ים המלח) שאופיו שונה הן משל ההר והן משל המישור.

מה מסמלת הבקעה, המקום הנמוך? והיכן נמצא אותו בתוכנו?

אלה הן שאלות ונושאים שכדאי לבדוק בכל טיול שתצאו אליו ברחבי ישראל, ואנו נוגעים בזה בטיולים של שבילים ברוח.

למאמר על טיול בטבע כטיול בנפש – האדם כעולם קטן

למאמר על ארבעת היסודות בעולם ובאדם

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה