על צפת העתיקה ומקובלים

תקשור וחזיונות בעיר הקבלה בגליל העליון – על צפת העתיקה ומקובלים

האם חוויתם פעם חזיון, התגלות, מסר ברור משמיים?

אני לא מומחה בנושאי תקשור. לא תקשור עם מלאכים או תקשור עם נשמות. גם לא התגלתה בפניי אף ישות רוחנית עם הוראות ברורות. אך קשה להתעלם מכך שכיום בעידן החדש עולם התקשור נפתח לרווחה מתוך תפיסה שבכל אדם יש ערוצי חישה פנימיים שאם ילמד לכוון ולדייק אותם יוכל גם לתקשר עם מה שמעבר.

חזון נפרץ

 

מסורת ארוכה של חזיונות מופיעה לנו בתנ”ך בדברי הנביאים שתיקשרו עם הבורא עצמו או לפחות עם שליחיו בדמות מלאכים. הנביאים הסתובבו בארץ, בעיקר בתוככי הממלכות בהן חיו והביאו את דבר האלוהים וזעקתו לחברה בישראל. עם חתימת המקרא נעלמה הנבואה מישראל ואת מקומה תפסה החכמה האנושית המתגלמת בתורה שבעל פה. אך החזון המיסטי שמחפש חוויה דתית בלתי אמצעית המשיך לבעור ולהתפרץ בתורות הסוד שהתפתחו בימי הבית השני. ברגע שחרב המקדש וכשלו המרידות כנגד הרומאים כישלון חרוץ איימה סכנה גדולה על עתיד היהודים והיהדות ולמיסטיקה נועד תפקיד חברתי מהפכני במתן פשר רלוונטי מחודש לחיים בעולם הזה.

החיפוש אחרי חזיונות וערוצי תקשור בהיסטוריה של הארץ שלנו הביא אותי לגליל העליון, לעיר הקודש צפת ולהר מירון הניצב בגאון מולה. שם הופיעה התפרצות עצומה של מיסטיות ושל חזיונות במהלך תקופה אחת קצרה.

הזוהר של רבי שמעון

למרגלות הר מירון נוהרים המונים מידי שנה בל”ג בעומר כדי לציין את יום התאחדותו של רבי שמעון בר יוחאי עם בוראו. רשב”י היה אחד מגדולי התנאים בתקופת המשנה ושותף למרידות כנגד הרומאים. הציפייה המשיחית הגבירה אצלו את הדחף לגלות סודות ולקבל חזיונות ולפי המסורת הוא הביא לעולם את ‘הזוהר הקדוש’. ספר הזוהר המשלב חזיונות, סיפורים ופירושים פנימיים לתורה הפך לאבן היסוד בתרבות הסוד היהודית ועודד פרץ של חזיונות וגילויים בעקבותיו ובהשראתו. יום ההילולה מלווה בהדלקת מדורה המסמלת את האש שירדה משמיים והקיפה את רשב”י בעודו מגלה סתרי תורה לחבורה הקדושה

החבורות הקדושות בצפת

אסון גדול בא על העולם היהודי. ב- 1492 צו מלכותי פוקד על יהודי ספרד גירוש בכוח. תור זהב של יצירה יהודית ענפה בא לסיומו. היהודים גולים לאזורים שונים ברחבי האימפריה העותמאנית ומגיעים גם לארץ ישראל. אז הופכת צפת למרכז חשוב במעלה, מוקד מיסטי לחבורות מקובלים.

באופן נדיר במיוחד התקבצו בצפת במהלך המאה ה-16 ענקי רוח שהתאגדו בחבורות מצומצמות , תוך הקפדה על אורח חיים סגפני עם הנהגות מיסטיות מיוחדות להקמת השכינה מעפרה ולהבאת המשיח. כולן התעמקו בכתבי הזוהר והספרות הקבלית ואף חוו גילויים אישיים וקבוצתיים וחלקן עלה על הכתב ביומנים.

המגיד של ר’ יוסף קארו

ספר ההלכה החשוב והמפורסם ביותר הוא ‘שולחן ערוך’ שחיבר רבי יוסף קארו, פליט גירוש ספרד. לצד גדלותו ההלכתית הפונה לכלל הציבור היה גם מקובל חשוב ורב מיסטיקן לחבורה קדושה.

הרב קארו תיאר ביומנו גילויים מפתיעים שקיבל מ’מגיד’ המדבר מתוך פיה של המשנה. ההלכה היבשה התגלתה לו כישות מיסטית נשית מופלאה:

“כי אני מתחברת ומתדבקת תמיד עמך… ובכן אני אני המשנה המדברת בפיך ואני האם המייסרת את בניה, אני היא המתחבקת עמך ואדבק בך תדיר… ואני אנשק אותך באהבה ואמשוך לך חסד של אברהם אבינו… כי אתה עולה במרכבת המשנה אל היכלות עליונים.

אחד מבני החבורה הקדושה היה ר’ שלמה אלקבץ שחיבר את ‘לכה דודי’ המתנגן בכל בית כנסת בליל שבת וגם הוא משתף שזכה לשמוע את הקול של המגיד:

“בליל שבועות היה הדבר, וזיכנו בוראנו ונשמע את קול המדבר בפי החסיד.. קול גדול בחיתוך אותיות, וכל השכנים היו שומעים ולא מבינים. והיה הנעימות רב והקול הולך וחזק, ונפלנו על פנינו ולא היה רוח באיש לישא עיניו ופניו לראות מרוב המורא”.

גילויים בשדות

רבי משה קורדוברו (הרמ”ק) היה תלמידו של רבי יוסף קארו. בהגיעו לגיל עשרים משך אותו לבו לתחום הנסתר, והוא נתלווה למשורר-המקובל ר’ שלמה אלקבץ שהכניס אותו בסוד סתרי תורה.

בחיבור “ספר גירושין”, מספר לנו הרמ”ק כיצד יצאו לטיולים בשדה (כאשר הביטוי החוזר הוא “שהיינו מתגרשים השדה”) ולתפילות על קברי הצדיקים. הרמ”ק מדבר על אותם ה”גירושין” כעל חוויות גדולות: “… והיו הדברים מתחדשים, דברים שאי אפשר להאמין עניין זה..”.

נוף מבית כנסת האר"י. צילום: אבנר ירון

ואז הגיע האר”י

את המהפכה הגדולה חולל דווקא מיסטיקן צעיר שבסך הכל שהה בצפת כשנתיים. רבי יצחק לוריא (האר”י) הגיע ממצרים ונתגלה במהירות כדמות הבאה של עולם הקבלה. האר”י פיתח ושכלל מחדש את תורת הקבלה וקיבץ סביבו תלמידים נאמנים.

בספר תולדות האר”י מתואר שהאר”י קיים הרבה עליות נשמה במהלכן עלה לעולמות העליונים:

“..שבכל לילה שהייתה נשמתו עולה למרום, היו באים מלאכי השרת ומלווים אותה עד מתיבתא דרקיע, והיו שואלים לו באיזה ישיבה הוא רוצה לילך. לפעמים היה אומר לישיבה של הרשב”י או לישיבה של רבי עקיבא או של ר’ אליעזר הגדול או שאר תנאים ואמוראים או נביאים ובישיבה שהיה רוצה בה היו מוליכים אותן ולמחר היה אומר לחכמים מה שקיבל באותה ישיבה”.

תקשור עם האר”י בימינו

מתברר שהאר”י ממשיך להיות רלוונטי ומשמעותי בעולם הרוח של ימינו. לצד פריחת לימודי כתבי הקבלה שלו יש גם שמעידים על גילויים ותקשורים עם נשמתו. רויטל כהן הקימה באשדוד את המרכז לחיבור בעוצמת האור (מרכז ח.ב.ה) ובין הקורסים והפעילויות הרבות היא גם מלמדת שיטת טיפול וריפוי ייחודית שהתקבלה בתקשור מהאר”י הקדוש: שיטת חותמי המגן.

רויטל מתארת שבתקופת לימוד תורתו של האר”י היא התעוררה בשעת בוקר מוקדמת לקול מילים המורות לה לכתוב את אשר העבירו לה. הקולות אשר העבירו אליה את המידע קראו לעצמם: האר”י הקדוש והאורות הגנוזים. התוצאה של התקשור הביאה לפיתוח שיטת טיפול וריפוי המכונה בשם חותמי המגן. לדברי רויטל זוהי אנרגיית ריפוי עוצמתית המשלבת כוח אנרגטי מסמלי הנסתר ביהדות ועוזרת להפעיל אנרגיה רדומה או לבטל אנרגיה שלילית ולהתחבר לכוח עליון לפתיחת חסמים בכל נושא. הברכות ממוקמות במרכז החותם, הן מקבלות את העוצמה של החותם וביחד עם המילים התומכות ואנרגיית התפילה, החותם מופעל במלוא הכוח. החותמים משמשים לברכות בכל נושא: ריפוי, הגנה, הריון, בית, ברכה לעסק, זוגיות, שפע כלכלי, חיזוק הכוח הטמון בנו ועוד ברכות, חיזוקים והגנות מיוחדות בהשראה יהודית. בהמשך פותחו גם קלפים אשר עוזרים באבחון וריפוי. לאתר של רויטל לחצו כאן

שורש הנשמה של ר’ חיים ויטאל

בכיר תלמידיו של האר”י היה רבי חיים ויטאל (מהרח”ו) שביומן אוטוביוגרפי תיאר חזיונות וחלומות אישיים, או חלומות שאחרים חלמו אודותיו. הוא זיהה בתוך עצמו את דמותו של משיח בן יוסף ופעמים שקשר עצמו למשיח בן דוד. מהרח”ו עסק באופן אינטנסיבי בבירור “שורש נשמתו”. הוא הסתמך, שלא כמקובל באותה תקופה, על חוויות מיסטיות של נשים ואף נועץ במיסטיקנים מוסלמים ובפרקטיקות מאגיות של ראיית עתידות בעזרת טיפות שמן ומים, העלאת מלאכים ושדים, ועוד.

תודעתו העצמית הייתה כה יומרנית עד שתיאר: “..בא אלי גוי אחד בנאי ואמר לי: חלמתי בזו הלילה שמכותל הבית הזה שאתה דר בה היה יוצא מעין מים חיים ומשקה לכל העולם, אפילו לגויים”

צפת הייתה מוקד מיסטי משיחי תוסס במיוחד למשך תקופה קצרה יחסית במהלך המאה ה-16 שהפכה אותה לאחת מארבע ערי הקודש של היהודים. מאז הספיקה האימפריה העותמאנית להתפורר וגם גדולתה של צפת שקעה אבל החיפוש הקיומי של האדם בכלל והיהודי בפרט עודנו חי ובועט. המודרנה והציונות רוויים ציפייה משיחית לעתיד טוב יותר ויש למיסטיקה תפקיד במציאת חוויה משמעותית בעולם הזה.

שווה לקפוץ ולטייל בצפת. אולי בתוך סמטה צרה או ליד קבר של צדיק תקבלו לפתע חזיון. מי יודע..

טיפ לסיור

צפת העתיקה היא עיר של סמטאות שמהלכות קסם על המטייל. בקרו בבית כנסת האר”י האשכנזי ובמערת המגיד של רבי יוסף קארו. במורדות העיר ישנו בית העלמין הישן עם קברי המקובלים של האר”י , הרמ”ק ועוד.

לטיול מיסטי בצפת לחצו כאן

לטיול רוחני בצפת או בתחום הקבלה צרו קשר!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה