טיול ליקוט ונוודות בצפון הארץ (שני לילות)

במשך מאות אלפי שנים היינו בני המין האנושי משוטטים בטבע הפתוח והפראי, בקבוצות קטנות, מלקטים פירות, זרעים ועלים. בתקופות מסוימות גם צדים חיות. רוב רובה של ההיסטוריה האנושית התנהל ללא קביעות של טריטוריה וללא פעילות ומניפולציה על אדמה.

השינוי המהותי התרחש ‘רק’ לפני עשרת אלפים שנים כאשר התרחשה מהפכה מדורגת של חקלאות וביות בעלי חיים. המעבר מחיי נדודים וליקוט אל חיי קבע וחקלאות יצר שינוי עמוק לא רק באורח החיים אלא בתפיסה העצמית: ביחס בין האדם לסביבתו, לטבע ולאלוהות ובין אדם לאדם. השלכותיה של מהפכה זו ניכרות עד ימינו והיא שהובילה לדתות הממוסדות, לבניית מערכות חברתיות ולמהפכות התעשייתיות והטכנולוגיות עד להעמדת הסוגיה האקולוגית הקשה של ימינו.

כיצד היה נראה העולם ללא המהפכה החקלאית? האם היא גרמה לשיפור איכות חיינו או דווקא גרמה רק צרות? האם באמת העולם התקדם בזכותה או שהיא אם כל החטאים וגורמת להרס העולם ולאנושות עצמה? האם להיות אדם זה לשנות ולשפר את העולם או דווקא לקבל אותו (וממנו) כפי שהוא?

בטיול זה ננסה לחוש פיזית ותרבותית מחוויית הליקוט והנדודים כפי שחוו אבות אבותינו – לא נביא אוכל מהבית אלא נטעם מעלים, ירקות ופירות הארץ הנקרים בדרכנו. נשוטט באזור עמק הירדן שהינו אחד המקומות הקדומים ביותר בעולם של מעבר האדם הקדמון מאפריקה ליבשות אחרות. נתייחס לממצאים ולמשמעותם, נחווה בצורה חזקה את הטבע, נתחבר כקבוצה אנושית ברמה עמוקה יותר מהרגיל, ננסה גם לחדור אל מבטו של האדם המלקט בנושאים שונים ונכיר את הזרמים הרעיוניים המודרניים שדוגלים בחידוש אורח החיים הלקטני. אם נזכה, נפגוש אפילו כאלה שמנסה לתרגל אורח חיים כזה בימים אלו ממש. הסיור ילווה בתרגילים מעניינים ובהמון שאלות ונקודות למחשבה..זהו בהחלט טיול מטלטל מהרבה בחינות.

הבהרה: הטיול אינו עוסק בשיטות הישרדות וגם אין זו מטרתו ואופיו. בכל מקרה אין צורך לחשוש מרעב או מסבל מיותר. לינת הלילה הינה בשטח. הטיול מהווה הזדמנות להשיל פחדים ושליטת-יתר שמאפיינת אותנו כבני אדם מודרניים (צאצאי אנשי הקבע המבוייתים..)

איפה נשוטט?

עמק הירדן ואיזור הכינרת

באלו נושאים נתמקד?

אמונות ותפיסות עולם: אנימיזם , מטריארכליות, טבע, אמא אדמה, שבטיות ועוד.

לקריאה נוספת: האדם והטבע

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה