טיול רוחני או טיול בשביל הנפש – מה זה בעצם?

כל טיול הוא יציאה ממקום ידוע, מוכר ויומיומי אל מקומות אחרים. בטיול מתרחשת תזוזה של אנרגיה יציבה ומקובעת. הנסיעה אל מחוזות חדשים “שוברת שיגרה”, מניעה אנרגיה ומרעננת את הנפש. הטיול הוא הזמנה לשינוי.

גם בטיול רוחני יוצאים מהקיבעון ומהידוע באמצעות טבע ומקומות חדשים, אך מטרתו העיקרית היא התנועה והטלטלה במרחב הפנימי-רוחני. צורת המבט על הדברים היא החשובה. בטיול הרוחני יוצאים ‘החוצה’ כדי להעמיק ‘פנימה’, פנימה אל תוך מחוזות ‘הרוח’. ההגדרה למונח ‘רוח’ מתפרשת באופנים מגוונים: בשפה פילוסופית קלאסית מדברים על ‘שכל’. במדע ההיסטוריה והספרות הרי זו ‘תרבות’. בפסיכולוגיה המודרנית עוסקים ב’אישיות’ ו’נפש’ ובחקר מדעי המוח ידונו על ‘תודעה’. בחשיבה הדתית המצויה משתמשים במונח ‘נשמה’ ובתורות הנסתר יתארו את ‘החוויה המיסטית’. למרות ריבוי ההתנסחויות וההבדלים ביניהם כולם כאחד מתכוונים לאותה מהות המתייחדת באנושיות, המהות שהינה מעבר לכימות של תהליכים פיזיו-ביולוגיים. מהות זו מוגדרת כ’רוח’. מכיוון שחיפוש המשמעות בחיים ופיתוח תפיסות עולם ותרבויות מאפיין את המין האנושי, הרי שהוא נחשב כ”יצור רוחני”.

איך מביאים את החיפוש הרוחני לידי ביטוי ממשי בטיולים?

כאשר אנו נמצאים באזור חדש יש רצון בסיסי לברר מה מופיע מולנו. אנחנו שואלים מהם השרידים של המבנה הזה, איזה פרח זה, כיצד פרץ הקרב במקום ההוא, מה היה לפני מה ומי עשה מה וכו’. שאלות אלו מתבקשות כמובן כדי להבין קודם כל את המציאות שעל פני השטח. אבל לאחר שקיבלנו תשובות בסיסיות בנוגע לפני-השטח יש לחדור לעומק אל מתחת לפני השטח. לא להסתפק רק בתיאור ה’מה’ וה’איך’ אלא להמשיך אל המשמעות הפנימית של כל הסיפור.

בטיול רוחני אנו רוצים לשאול שאלות יותר מהותיות: מהו המסר שעומד מאחורי המבנה? מה הוא שואף לייצג? איך האדם או התקופה במקום מסוים תופסים את העולם ומרגישים? אם יש מסילת רכבת מתקופה עותמאנית לא די לתאר טכנית את שלבי התפתחותה אלא לשאול כיצד טכנולוגיה זו עיצבה חיים ותפיסות עולם? לא מספיק רק להתרשם מביצוע טקטיקות מלחמה של כובש כזה או אחר אלא להבין איזה סוג תרבות הוא הביא לכאן ואיך הדבר משפיע עלינו עד היום? לא רק לזרוק שמות של צמחים וחיות אלא לברר מהי האינטליגנציה שמתבטאת בצמחים ובחיות? מהי אבולוציה מנקודת מבט פנימית ואיך מדע משנה חשיבה ואמונה? כל אלה הן דוגמאות לשאלות של משמעות ומודעות.

ב”שבילים ברוח” אני שמח להציע טיולים ומפגשים שנותנים ביטוי ל’רוח’ בהתאם לכיוונים השונים שהעניקו לה: התעמקות בתודעה, באישיות, בפילוסופיה, בתרבות ובדת. בטיולים הרוחניים שלנו נצא מהשגרה שאנו מתוכנתים אליה וניפתח למקומות ורבדים פנימיים חדשים.. מומלץ לשוטט באתר ולראות איזה שבילים רוחניים מעניינים אותך, האם הקבלה והמיסטיקה שהתפתחה בצפת? האם תרבות פגאנית עתיקה כמו זו של הרומאים או חדשה בת המאה ה-21? ואולי רעיון המשיח הנוצרי או החוויה התלמודית היהודית? שבילים רבים לה לרוח.. התחילו לנוע ביניהם, בהנאה ובעומק! שלכם, עופר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה