להתמסר למסר – מאמר על האמונה כסיפור רוחני משמעותי +ראיון ברדיו

כל אדם מוצא את עצמו נשאל “במה אתה מאמין?” והתשובות לכך עשויות להיות מאוד מגוונות ומשתנות (אמונה באלוהים כזה ואחר, במדע, בשיטה פלונית וכו’). לחלק מאיתנו יש תשובות מוחלטות. אחרים מהססים או מביעים התלבטות. אבל השאלה החשובה יותר היא : מהי בעצם אמונה? מה פירוש הדבר ‘להאמין’?

רבים מתייחסים לאמונה מתוך מישור של עובדות ונתונים (נכון או לא נכון, היה או לא היה) ולא מתוך שאלה נפשית ופנימית (מה זה אומר לי?). לגשת לאמונה, תהא אשר תהא, מנקודת מבט פיזית החוקרת עובדות זה כמו להסתפק בקליפה של פרי או במסגרת של ציור כי עובדות מדווחות על הצורה ולא חודרות לתוכן. הפרי הבשל או יצירת האומנות מתגלים דרך לב האמונה בהיותה סיפור פנימי רוחני שנוגע במשמעות.

מה הסיפור הרוחני שלך?

אני רוצה להציע לך הגדרה אחרת לאמונה: להאמין בדבר פירושו: להתמסר למסר. לחיות את הסמלים, את השפה ואת הרעיון שמועברים באותו סיפור פנימי. בין אם הינך סבור שכל נתון בסיפור התנ”כי או במסורת אחרת הינו מדויק היסטורית ובין אם יש לך המון סיבות הגיוניות לכפור בכך הרי שעיקר חשיבותם של אותם ‘נתונים’ הוא היותם סיפורים פנימיים שמעצבים עולם רוחני שמחולל שינוי. בתודעה הרוחנית הקולקטיבית סיפורים מעין אלו משקפים את נפש האדם, משפיעים על העולם ומוסרים מסר (וראו הגיג: תודעה וארכיטיפים). במילים אחרות: כשאני אומר ‘אני מאמין ב-‘ זה בעצם להגיד ‘אני נפתח לסיפור רוחני מסוים שמעניק לי משמעות ומאפשר לו להשפיע עלי’. משום כך ניתן בעצם לחוות סיפורי אמונה שונים לחלוטין. הדבר תלוי בבחירה ובפתיחות כי האמונה היא סוג של קפיצה אל סיפור פנימי. אין ספק שעולם האמונה מנקודת מבט כזו הופך למורכב, מגוון ומטלטל במיוחד. בכל מפגש עם אמונה או חוויה תרבותית מכל סוג כדאי להיות לא צופה אנתרופולוגי בלבד אלא גם מחפש-מסר. תמיד מומלץ לשאול: מה ניתן לקחת פנימה מהמפגש הזה? אם רק תזמנו משהו חדש לתודעה כבר תצאו נשכרים.

כל הפעילויות והטיולים שתמצאו באתר מכווננות לסיפורי אמונה שונים ומשונים. המטרה היא לנסות ולטעום מכל סיפור אמונה ולהתמסר למסר העולה ממנו. לא רק להסתכל מהצד או לדבר על.. אלא לחוות, לתרגל, לקפוץ ולהכניס רגל אחת לפחות אל עולם חדש. שומרונים, חסידים, פגאנים, נוצרים, בודהיסטים ועוד עשרות זרמים מספרים לנו סיפור אמונה שונה אבל כולם רוצים לכוון אותנו למסר..אז בואו ננסה, נכיר ונחווה ונצא אל שבילים רבים ברוח, מועשרים מבחינה פנימית ומלאי חוויות.

באותו נושא מוזמנים להקשיב לראיון שנערך עימי ברדיו :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה