טיול בטבע טיול בנפש : האדם כעולם קטן ונפש האדם ככדור הארץ

טיול בטבע והתבוננות על הסביבה הם הזדמנות לגילוי פנימי וכדאי לחפש את ההקבלות שיש בין עולם הטבע לבין עולם הנפש, עולם האדם.

בתרבויות המזרח הרחוק וגם ביהדות ובעיקר בתורת הסוד תמיד היה ברור שיש קשר עמוק בין האדם והעולם, בין מה שבפנים לבין מה שבחוץ. הביטוי הכי ידוע בהקשר הזה הוא: “האדם עולם קטן , העולם אדם גדול”.

מה זה אומר? המשמעות היא שהעולם החיצוני הוא סוג של מראה עבור עצמנו , ולהיפך. לכן כל מה שנראה בחוץ במהלך טיול ובכלל הוא לימוד על משהו שמתחולל בתוכנו, גם בגוף מבחינה פיזית וגם בנפש מבחינה פסיכולוגית ורגשית.

הקבלות פיזיות בין גוף האדם לבין כדור הארץ

יש מדרשים יהודיים שמתארים את השיקוף ההדדי בין האדם והעולם, הנה אחד יפה:

“הקדוש ברוך הוא..ברא את כל העולם כולו, וברא את השמים ואת הארץ עליונים ותחתונים. ויצר באדם כל מה שברא בעולמו.

ברא חורשים בעולם וברא חורשים באדם זה שערות של אדם…חמה בעולם חמה באדם זה אורו של אדם…מים מלוחים בעולם מים מלוחים באדם זהו דמעות של עיניים.

נחלים בעולם נחלים באדם אלו דמעות. חומות בעולם חומות באדם אלו שפתותיו של אדם. דלתות בעולם דלתות באדם זה שיניו של אדם. רקיעים בעולם רקיעים באדם זה לשונו של אדם.

מים מתוקים בעולם ומים מתוקים באדם זהו רוקו של אדם. לסתות בעולם לסתות באדם זה לחייו של אדם. מגדלים בעולם מגדלים באדם זה צוארו של אדם. …

הא למדת שכל מה שברא הקדוש ברוך הוא בעולמו ברא באדם” (אבות דרבי נתן פרק לא)

הקבלות רגשיות ונפשיות בין נפש האדם לבין כדור הארץ

המדרש הנ”ל מוצא הקבלות פיזיות גופניות בין גוף האדם לבין תופעות טבע. אבל מעבר להקבלות במראה החיצוני ובהיבט הגופני יש בהקבלות הללו גם ובעיקר רובד רגשי נפשי פסיכולוגי עמוק. למשל, חום ואור שיש בעולם ויש באדם הם גם ביטוי לתכונה כחמימות הלב , באותה מידה שקור פיזי מסמל קרירות רגשית. התפרצות הר געש למשל שמגיעה מעמקי האדמה כלפי חוץ ניתנת להקבלה להתפרצות כעס וזעם , אנרגיה רותחת שמבעבעת בתוכנו לפעמים. כל תכונה ואופי ניתן למצוא בתופעות טבע.

הפילוסופיה שמבוססת על ארבעת היסודות – אש,אויר,מים ואדמה – היא דוגמה לצורת חשיבה שמוצאת הקבלות רגשיות נפשיות בין חומרי היסוד בטבע לבין איכויות הנפש.

בטיולים שלי אנחנו מחפשים את ההקבלות הללו. אנחנו יוצאים לטייל מתוך הבנה שיש קשר הדוק בין העולם לאדם, בין הנפש לבין המציאות. בשבילים ברוח תמצאו טיולים בשביל הנפש, טיולים שיראו לכם איך כל מקום ונוף הוא בעצם מראה נקודתית לערך ותכונה ותוכן שנמצא ממש בתוכנו!

למאמר על הרי געש והתפרצות פנימית לחצו כאן

למאמר על ארבעת היסודות בעולם ובאדם לחצו כאן!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה