האדם והטבע – השתלשלות רוחנית היסטורית

סוגיית היחס בין האדם והטבע היא נושא בוער בימינו בעקבות ההשלכות האקולוגיות העולמיות שיצר האדם בטביעת רגלו. למעשה ניתן להצביע על תהליך מדורג בתולדות האנושות של יצירת פער שמעמיק והולך ביחסים בין טבע ואדם.

הכל חי!

מאז הופעת האדם עלי אדמות לפני כ-2.5 מליון שנה ועד 10,000 שנה לפני זמנינו מתאפיינת התקופה הארוכה ב’אנימיזם’ – כל העולם חי. האבנים, המעיינות, העצים והחיות נתפסים כיצורים חיים כמו האדם וכמו עוד ישויות נראות ובלתי נראות. האדם אינו מיוחד או עליון אלא חלק הרמוני מבריאה שלמה. אין טבע שניצב אל מול האדם. אין מושגים של בעלות ושליטה. האדם נע ונד בקבוצות קטנות ומלקט, צד ומשחק לפי צרכיו כמו כל יצור חי וכחלק בלתי נפרד ממעגל הטבע. זוהי התקופה הממושכת ביותר בתולדות האדם.

מנדודים להתיישבות

רק לפני כ-10,000 שנה החל המין האנושי להתקבץ בחברות גדולות יותר, להתיישב באזורים מוגדרים, לפתח חקלאות ולביית בעלי חיים. המהפכה הזו היא ראשית יצירת מניפולציה שיטתית על הטבע הסובב. חיות ואדמות הופכות לאובייקטים במקום ליצורים חיים שווים. כדי לזכות בברכת האדמה ובשפע תוצרי החי והצומח נזקק האדם לפנייה לאלים השולטים, כל אחד בתחום התמחותו, ולפולחן ריצוי עבורם. דבר זה התבטא ביצירה של ערים, שכלול טכניקות מלאכה והתמסדות של דתות פולתאיסטיות (מרובות אלים) כדי לגבש מנגנון יעיל של שליטה בטבע. שלב המעבר אל רעיון המונותאיזם והפצתו המיסיונרית כדת בלעדית (בנצרות החל ממאה 4 ובאיסלאם ממאה 7) הוא למעשה המשך התייעלות מנגנון השליטה והתאמתו לעולם אנושי מפותח שבא בקשרי יבשות שונות ומודע יותר ויותר לאחדות המין האנושי.

האדם החושב-מידי

השלב המכריע ביותר בהוצאת האדם מן הטבע החל עם המהפכה המדעית-פילוסופית בראשית המאה ה-18 שדנה את האדם כקטגוריה מיוחדת ועצמאית אל מול טבע דומם המשמש מושא לחקירה וניסוי. תוצאותיה של המהפכה מתממשות במהפכה התעשייתית ואחריה הטכנולוגית שהגיעה לרמות שיא של ניצול ויישום חומרי הגלם בטבע בעזרת ייצור המוני (מכונות וסרט-נע) שמטרתו הברורה היא יצירת רווח והון ללא התחשבות בסובב. אולם הסובב זועק את דברו בהתחממות גלובלית, בזיהום מים, אויר ואדמה, בחיסול יערות ושטחים ללא הכרה ונוצרת ההבנה שאנו כורתים את העץ עליו אנו עומדים. יש עלייה במודעות להרס האקולוגי וליחסים העדינים הנצחיים שקיימים בין אדם וטבע.

אנו רק בתחילת הדרך והגברת המודעות צריכה להיות מלווה במעשים. כיום ברור שתפיסה רוחנית מוכרחה לכלול מודעות למקומנו בטבע ולשאוף לאיזון גובר בין האדם והטבע. בטיולים שלנו ניפגש גם בטבע הסובב, בצומח ובחי וחשוב שנהיה מודעים לכך. היחס העמוק אל הטבע מוצא ביטוי גם בפעילויות שלנו. בטיול נוודים מלקטים נצא לטייל כלקט-נווד מלפני עשרות אלפי שנים ולחוות את עולמו. בטיול ארבעת היסודות אנו מתמקדים בחומרי הטבע ותכונותיהם לפי הקדמונים ובסדנת רוחניות פגאנית אנו בוחנים את כוחות הטבע כדרך לעבודה רוחנית וטקס. אשמח מאוד לראותך באחת הפעילויות ולחזק יחד את עצמנו במפגש עם הטבע.

נ.ב. נסו לחשוב אלו השלכות יש לצורת התיישבות הקבע והביות על התודעה שלנו, על המחשבה ועל ההבנה שלנו את עצמנו וסביבתנו או אפילו את אלוהים…

מוזמנים ללחוץ כאן למאמר שלי “רשתות ,שטרודל ואייקונים” שנוגע קצת בזה מכיוון אחד…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה