יונה הנביא או יונה השאהיד? בעקבות יונה ברחבי הארץ

כולנו מכירים את סיפורו המופלא של יונה הנביא. האיש שנקרא לנבא את חורבן נינוה והחליט לברוח מפני ה’. בדרך נרדם באוניה, הושלך ממנה למצולות , נבלע על ידי דג ונחלץ ממנו שלושה ימים מאוחר יותר. את הסיפור של יונה אנו פוגשים מידי יום הכיפורים בתפילת המנחה. השנה , לקראת יום כיפור סיקרן אותי לבדוק גם את הזיקה של יונה למקומות בארץ ותוך כדי עיון הבנתי שראוי יותר לקרוא ליונה שלנו ‘יונה השאהיד’.

אולי תרימו גבה, שהרי שאהיד הוא כינוי לכאורה למחבל מתאבד על קדושת האיסלאם.. ואיך יונה הנביא הקדוש מתקשר לכך??

אז הנה ההסבר בליווי מסע קצר של יונה ברחבי ארצנו:

ביקור ביפו העתיקה

את דמותו של יונה אנו לרוב נפגוש ביפו העתיקה. מדריכי טיולים ייקחו אתכם למזח שם, לצד הנמל העתיק ולא הרחק מפסל הלויתן שעיצבה הפסלת אילנה גור נוכל לקרוא את הפסוקים הראשונים מספר יונה:

“א וַיְהִי, דְּבַר-יְהוָה, אֶל-יוֹנָה בֶן-אֲמִתַּי, לֵאמֹר. ב קוּם לֵךְ אֶל-נִינְוֵה, הָעִיר הַגְּדוֹלָה–וּקְרָא עָלֶיהָ: כִּי-עָלְתָה רָעָתָם, לְפָנָי. ג וַיָּקָם יוֹנָה לִבְרֹחַ תַּרְשִׁישָׁה, מִלִּפְנֵי יְהוָה; וַיֵּרֶד יָפוֹ וַיִּמְצָא אֳנִיָּה בָּאָה תַרְשִׁישׁ..”

ביפו התחילה הדרמה הגדולה בסירוב העיקש של יונה להתנבא. עקב היותה של יפו עיר נמל חשובה, שער כניסה ויציאה מארץ ישראל עשה בה הנביא שימוש לבריחתו. אבל לא מסופר לנו מה היה לפני כן וגם לא כל כך מה אירע לבסוף אחרי שיונה שכב לו מתחת עץ הקקיון והתמרמר על חייו ואז חזר הביתה כנראה שוב דרך נמל יפו.

גת חפר

אזכור בודד בספר מלכים מאיר את עיננו והוסיף לנו עוד מידע על יונה הממורמר:

“בִּשְׁנַת חֲמֵשׁ עֶשְׂרֵה שָׁנָה לַאֲמַצְיָהוּ בֶן יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יְהוּדָה מָלַךְ יָרָבְעָם בֶּן יוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל בְּשֹׁמְרוֹן אַרְבָּעִים וְאַחַת שָׁנָה: … הוּא הֵשִׁיב אֶת גְּבוּל יִשְׂרָאֵל מִלְּבוֹא חֲמָת עַד יָם הָעֲרָבָה כִּדְבַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר דִּבֶּר בְּיַד עַבְדּוֹ יוֹנָה בֶן אֲמִתַּי הַנָּבִיא אֲשֶׁר מִגַּת הַחֵפֶר”

לפי ציטוט זה יונה מוזכר כבדרך אגב כבן המקום גת חפר. אל תתבלבלו עם הישוב בת חפר שבעמק חפר, צפון השרון. כאן מדובר בישוב מקראי שתושביו התעסקו כנראה עם גתות ענבים לייצור יין ומיקומו בגליל התחתון. המונח ‘חפר’ אינו נהיר כל צורכו אבל הגיוני שיש קשר לאל ח’פרי המצרי שהוא התגלמות של אל השמש וסימלו בחיפושית הזבל המקודשת למצרים העתיקים.

לפי הזיהוי המקובל תל גת חפר ממוקם כיום בדיוק בתוככי הכפר הערבי משהד, הסמוך לציפורי. בתל זה נערכו חפירות ארכאולוגיות ונמצאו שרידי מבנים מתקופת הברונזה הקדומה (הרבה לפני יונה הנביא) ועד התקופה הפרסית (סיפור פורים להזכירכם). אחרי תקופת בית שני נחרבה העיר ובמאה ה-18 התיישבו בה מוסלמים.

קבר יונה (השהיד?) במשהד

והנה אנו מתקרבים לצליל המלה שאהיד. שם הכפר הנוכחי הינו משהד. מיהו אותו שהיד, אותו קדוש שנמצא בשטח הכפר? נכון, יונה הנביא (יש גם תאוריות אחרות כמובן שלא הזכרתי).

בלב הכפר תוכלו למצוא את מתחם המסגד א-נבּ‏י יונַ‏ס בשיטחו נמצא “קבר יונה הנביא”. האתר ידוע עוד מהמאה הרביעית ויהודים פקדו את הקבר לאורך הדורות. הנוסע רבי פתחיה מרגנסבורג ביקר במקום בשנת 1180 וכתב על שומר הקבר: “וכשהיהודים באים הוא מקבל אותם בסבר פנים יפות, ואומר להם: יונה בן אמיתי יהודי היה. לכך ראוי לכם לאכול משלו – ומאכיל הפירות ליהודים”.

יכולנו להסתפק בכך ולומר כי משהד פירושו רק מקום הקדוש יונה. אבל דווקא אותה מלה שכיום מצמררת אותנו והפכה באיסלאם הרדיקלי לאידאל המתבטא בהתאבדות, מות קדושים וכיוצא בזה עשויה לעורר אותנו להבין משהו יותר עמוק באישיותו של יונה.

המפרשים המסורתיים והמודרניים כאחד מתקשים מאוד בהבנת סיפור הבריחה של יונה. לא באמת כתוב מדוע יונה בורח? למה כל כך רע לו? מדוע הוא כה נחרץ? יונה עצמו בכלל לא מדבר! לא מתווכח ולא טוען טענות כמעט. הוא פשוט בורח. שותק. וכועס.

אני מאוד מתחבר אל הגישה הפרשנית שהיא לדעתי גם עומק הפשט לפיה יונה התנגד בצורה עקרונית לכל גילוי של חסד ורחמים. יונה האמין באמת (=בן אמיתי) ובצדק קשוח. בעולמו אין מקום לרחמים ולאמפתיה. אין בעצם אפשרות אמיתית לתיקון ולסליחה מבחינתו ומה שנעשה נעשה. לאורך כל הדרך אלוהים מנסה ללמד אותו רחמים מהם ואמפתיה מהי. יונה מסרב ללמוד אבל הוא מקבל את השיעורים שלו בעל כורחו. לאלוהים חשוב להעביר את המסר שיש אפשרות לתשובה והשיעור הזה נלמד מגויים ובעלי חיים (נקודה נפלאה בפני עצמה).

מה זה שאהיד במובן המקובל של המלה? מישהו שאין בו רחמים ואין בנפשו מקום פנוי להכיל מחשבה אחרת השונה ממנו עד כדי כך שהוא מוכן למות עבור זה ולהמית אחרים עימו. הצורה הקיצונית הפיזית של זה היא אכן מעשה רצח ומוות אבל עוד קודם לכן היא מופיעה בצורה נפשית ברורה. אולי לא נעים לומר אבל יונה היה שאהיד בנפשו. הוא לא האמין שמגיע לעיר חוטאת להתקיים ועליה להיחרב. הוא חווה בנפשו את המציאות בצורה קיצונית שלא מאפשרת רחמים עד כדי כך שהיה מוכן להקריב את חייו (שאהיד כבר אמרנו?) ושאחרים גם ימותו עקב כך עבור אותה אמת מוחלטת. הוא העדיף להיזרק אל הים ולטבוע ולא לקרוא לחזרה בתשובה. הוא לא הכיר בחסד של האל שהצילו על ידי הדג או על ידי צל הקקיון. יונה בחר למות עם האידאל הקדוש שלו.

זה מבחינתי גם המסר של קריאת ספר יונה ביום הכיפורים: פשוט אל תהיו כמו יונה. אל תהיו שאהידים. לרוב יהיו הנביאים והקדושים מודל לחיקוי בבחינת: מהם תלמדו וכן תעשו. אך יונה חריג בנוף הנבואי והמסורת קוראת לנו דווקא לא ללמוד ממנו. אמת מוחלטת שאין בה חסד ורחמים היא דרך שעשויה להיות הרת אסון שכן אין בה מקום לאחרים. אין בה אמפתיה והכלה. ואלוהים כידוע הוא לא רק קנא ונוקם אלא גם בעל הרחמים.

תפילה בקבר יונה

אז מה גילינו עד כה? ראינו שיש מקום בארץ שנקרא ‘משהד’ ומזוהה עם מקום מושבו של יונה, ועל שום כך הריהו יונה בשפה הערבית הפשוטה שהיד. ראינו עוד שיונה היה נביא שלא האמין ברחמים. וממילא לא יכול היה להכיל תיקון של אחרים (כמו גם של עצמו) והעדיף מותם על פני חייהם. מכאן שהמונח שהיד כלפי יונה תופס משמעות רחבה עוד יותר.

מקום קבורתו של יונה מזוהה במספר מקומות. במשהד עצמה, גבעת יונה שבאשדוד או אפילו בחלחול שלייד חברון. יונה התקדש בדתות ומופיע בהרבה מקומות (חאן יונס למשל שברצועת עזה גם על שמו של הנביא) אפילו בעיראק יש ציון קבר ליונה הנביא שדאע”ש כבר דאג לפוצץ..

לא משנה היכן תבחרו לפקוד את קיברו. אם תעשו כן, אל תשכחו להתפלל דווקא שם על קצת חמלה ורחמים. כי זה באמת מה שיונה הכי צריך. זה בדיוק גם מה שאנו כה זקוקים.

לטיול בעקבות יונה הנביא לחצו כאן

גמר חתימה טובה

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה