ארבעת היסודות בעולם ובאדם – טיול לטבע הנפש

“ארבעת היסודות” הוא מונח בסיסי בפילוסופיה המערבית החל מיוון העתיקה ועד ימי הביניים. המונח הזה יכול להעמיק טיולים בטבע והוא עוזר לראות את הקשר שבין האדם והסביבה.”

המדע המודרני זנח את התאוריה של ארבעת היסודות אבל החדירה של תרבות המזרח הרחוק וגם הרפואה האלטרנטיבית החזירו למודעות את חשיבותן של ארבעת היסודות ודווקא היום עם המודעות לפסיכולוגיה אנו יכולים למצוא בהם את המשמעויות לנפש האדם.

אדמה, מים, אש, אוויר

הנחת היסוד היא שיש הקבלות וקשר עמוק בין העולם והאדם, בין הגופנפש לבין הטבע והסביבה. האדם הוא כמו עולם קטן והעולם הוא אדם גדול. חשוב לזכור את הקשר הזה דווקא בתקופה המודרנית שמדגישה את האינדיבידואליות ויצרה ניתוק עמוק של האדם מהטבע.

בפילוסופיה של ארבעת היסודות יש ארבעה אלמנטים, ארבע חומרי יסוד שמרכיבים את העולם ובהקבלה את האדם: האש, האויר, המים והאדמה. לכל יסוד יש תכונה ייחודית משלו ובין היסודות יש יחסי גומלין ותרכובות שמייצרות חומר או תכונה.

  1. יסוד האדמה – מתאפיין ביציבות, מוצקות, כבדות, קרקוע.
  2. יסוד המים – מתאפיין בזרימה, תנועה, קרירות, חדירה למטה.
  3. יסוד האוויר (או הרוח) – מופשטות, קלילות.
  4. יסוד האש – מתאפיין בהתפרצות, כח, עוצמה, להט, חום, שאיפה למעלה.

אריסטו היווני דיבר גם על ארבע איכויות : חום, קור, יובש ולחות – כשכל יסוד מכיל מיזוג של שתי איכויות. כך למשל קור ולחות מרכיבים את המים זאת לעומת קור ויובש שיוצר אדמה.

לטייל עם ארבעת היסודות

טיולים ברחבי הארץ מחברים אותנו בצורה ישירה עם יסודות הטבע. בכל טיול תמצאו כמובן את יסוד האדמה בצורה מרכזית. כל טיול מתקיים בשטח שונה, באזור אחר וזו הזדמנות להתחבר לצורות השונות של האדמה. את יסוד המים נפגוש בכל נחל, מעיין וקפיצה לים. יסוד האש מופיע בראש ובראשונה בשמש המחממת וגם בהדלקת מדורה בשטח ויסוד האוויר מורגש ברוח הנושבת ובמזג האוויר המשתנה.

כל אחד מארבע עונות השנה גם מקביל לאחד מארבע היסודות: בחורף יסוד המים דומיננטי, ובקיץ יסוד האש. האביב כעונת פריחה ולבלוב מחבר אותנו אל יסוד האדמה והסתיו מדגיש את יסוד האוויר.

אפילו ארץ ישראל והאזורים הגיאוגרפיים שלה ניתנים להקבלה של האלמנטים. הצפון הוא האזור הגשום עם רוב הנחלים הזורמים, הכינרת והירדן כך שצפון הארץ רווי ביסוד המים. הדרום והנגב לעומת זאת ספוגים בחום הצורב ומנוגבים ממים. שם יסוד האש שולט.

ארבעת היסודות בנפש

כל ארבעת היסודות של העולם והטבע קיימים באדם, בגוף ובנפש שלנו. כשאנו מטיילים ומתבוננים בשטח חשוב לראות גם בתוכנו כיצד מתעוררים היסודות ואיזה יסוד מסוים מתחזק בסביבה מסוימת.

יסוד האדמה באדם הוא החיבור לגוף, לפיזיות. כל חיבוק של עץ או הליכה ברגליים יחפות על הקרקע תגרום לכם “להרגיש יותר חזק”, להתחבר ליסוד האדמה. בתוך הגוף זורמים נוזלים ודם. אלה הם המים שמהווים את תמצית חיינו. כל הגעה למעיין, שתיה של מים מעוררת אותנו לחיים כי יסוד המים חיוני לחיים. האש הוא האנרגיה שבתוכנו. תחושו זאת בצורה מיידית בריצה או תרגילי התעמלות. החום הפנימי מתחזק והאש מתעוררת. נסו לשלב צורות שונות של הליכה בשטח, פעם איטית ופעם מהירה. כמובן הדליקו מדורה בטיול ליילי. כח האש יתעצם גם בתוככם. את יסוד הרוח אנו פוגשים באמצעות הנשימה. אויר נכנס ואויר יוצא. היו מודעים לנשימה תוך כדי הליכה וטיול. חושו ברוח ובאוויר ויסוד האוויר ימלא אתכם.

לסיכום, ארבעת היסודות הם כלי להתבוננות וגם כלי שניתן להשתמש בו במהלך טיול להעצמת החוויה. מה שיפה בכלי הזה שהוא מאוד מעשי וחווייתי . אז השתמשו בו במהלך טיולים!

לטיול בעקבות ארבעת היסודות לחצו כאן

למאמר על העולם כאדם קטן: טיול בטבע טיול בנפש

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

צרו קשר לחויה מיוחדת

  בווצאפ: 054-7272418

תוצאת תמונה עבור סמל סלולרי בטלפון: 072-3912020

תמונה קשורהבמייל: shvilimba@gmail.com

תוצאת תמונה עבור לוגו פייסבוקבפייסבוק: שבילים בה